Szukaj

niedziela, 10 lutego 2013

Żywiec Porter - czyli koncernowa sztuka pośród porterów

Dzisiaj propozycja portera bałtyckiego z tak zwanej "koncernówki" - mowa o najbardziej dostępnym i znanym piwie typu porter jakim jest Żywiec.. Sam w sobie jest warzony w Brackim Browarze Zamkowym w Cieszynie, a jego receptura sięga końca XIX wieku.

Warto zauważyć, że na przestrzeni lat Żywiec Porter zdobył szereg nagród i wyróżnień. Zobaczmy czy ten produkt jest w stanie skutecznie konkurować z innymi piwami o tym samym stylu innych producentów.


Kolor: bardzo ciemny, ale jeszcze nie do końca czarny - bardziej mocno brązowy, tak do granic możliwości.

Piana: nie spodziewałem się tak fajnej piany - otrzymujemy sporą dawkę z koloru kawowej pianki, która mocno oblepia szkło i w pewnej części pozostaje do końca picia Portera.

Zapach: karmel, palone aromaty (chociaż niewielkie) - ale całość przykrywa alkohol - i to dosyć znacznie.

Smak: można powiedzieć że jest dobrze i prawie tak jak być powinno - czujemy trochę karmelu, trochę wytrawności, nieco goryczki, ale znowu pojawia się aromat alkoholu, który potrafi momentami dominować.

Ogólna ocena: 7/10 - gdyby nie aromat alkoholowy można by dostrzec więcej aromatów w tym piwie. na plus bardzo wyraźna piana i ogólny, dobry smak portera bałtyckiego, który może konkurować z innymi produktami na rynku. Ważna jest również dostępność produktu - Żywiec Porter jest obecny w większości sklepów na terenie Polski.

3 komentarze:

  1. nie jest najgorszy ten żywczyk, ale tak jak piszesz - jedzie alkiem.

    OdpowiedzUsuń
  2. W jakiej temperaturze testowałeś browar drogi recenzencie?

    OdpowiedzUsuń
  3. Mniej więcej w granicach 8-11 stopni drogi komentatorze.

    OdpowiedzUsuń